90 minut pohybu týdně stačí!

Na vzniku infarktu se podílí řada faktorů: genetická výbava, špatný stav cév atd.. To, že pravidelně sportující jedinci mají riziko vzniku infarktu výrazně nižší než ti nesportující, jistě nikoho nepřekvapí. Co však ale překvapit může, a hlavně ty co většinu času tráví doma na pohovce, že stačí jen opravdu minimální dávka pravidelného pohybu, aby riziko infarktu šlo rapidně dolů.

Pravidelný pohyb ovlivňuje mnoho faktorů, které se na vzniku infarktu podílejí. Jsou to především krevní tlak, stres, nadváha a koncentrace cholesterolu v krvi.

Zatímco potřeba pohybu je zřejmá, tak s tím, kolik by ho bylo potřeba, už to tak jasné není. Odborníci svoje názory neustále mění. Jedni říkají 30 minut třikrát týdně. Další zas 60 minut každý den. Skutečnost je taková, že většina z nás si hodinu času 7x v týdnu na cvičení asi neudělá. Ono i dvacet minut je někdy problém.

Abyste svému srdci prospěli ovšem nemusíte běžet maratón. Novější studie ukazují, že i minimální pohyb, jako je například deset minut chůze každý den, může dokázat velké věci. Podle jedné studie z roku 2007 provedené v USA, se obézním ženám, které začali praktikovat procházky v uvolněném tempu asi 70 minut týdně, zvýšil srdeční výdej o více jak 4%.

Čím více času věnujete cvičení, tím více vaše srdce zesílí. Ve stejné studii se ženám cvičících 30 minut každý den, vzrostl srdeční výdej o 8 procent.

Veškeré aerobní cvičení jsou skvělou vzpruhou pro vaše srdce. Pomáhají zhubnout a zvyšují fyzickou kondici.

Aerobní aktivity mají tři hlavní výhody:

 1. Procvičujete srdeční sval přímo jako kterýkoliv jiný sval v těle, když srdce rozumně zatěžujete, tak sílí.
 2. Zvýšení srdeční frekvence, srdce pumpuje více krve tělem. To zlepšuje krevní cirkulaci a dostává více kyslíku do buněk, včetně těch srdečních.
 3. Při aerobních cvičeních se spaluje nejvíce kalorií.

Takže kolik času je dostatek a kolik příliš mnoho?

Výzkumníci studovali různé druhy cvičení a jejich formy od nízké zátěže (chůze, zahradničení, golf), krátké intervaly při vysoké námaze (sprinty, plavání) až po hodinové intervaly. Výsledek je takový, že jakkoliv vysoká námaha po jakoukoliv dobu je vašemu srdci prospěšná. Ovšem tak dlouho, dokud je to v rozumné míře. Jaká je ta rozumná míra, to by měl posoudit váš lékař. Je důležité se nepřepínat. Přetěžováním srdce rozhodně svému zdraví nepřilepšíte.

Dvaceti minutami aerobní aktivity třikrát čtyřikrát týdně při mírné námaze, získáte významný přínos pro vaše zdraví. Mírnou zátěží se rozumí to, že se vám zrychlí puls, ale zároveň můžete pohodlně mluvit.

Pro někoho kdo zrovna nemiluje pohyb, ale zároveň chce udělat něco pro své zdraví, je ideální množství cvičení asi 90 minut týdně. Devadesáti minutami - a je jedno jestli 30 minut 3x týdně nebo po 15 minut denně - vaše srdce znatelně posílí, dostane více kyslíku do buněk, sníží se krevní tlak a upraví se hladina cholesterolu v krvi. Jedná se o zvládnutelné množství zátěže, takže je velká šance, že si na ni zvykne a budete ji provádět pravidelně, což je klíč k úspěšnému posílení srdce.

A jak jste na tom se cvičením vy? Jaký je váš neojblíbenější druh cvičení?

90 minut pohybu týdně stačí! patří do témat
 • cla ANeta 20.08.2014 11:56:33

  stačí, nutné ale zvolit vhodne cvicení a do toho např. CLA , to mi pomohlo spálit tuky, zvysuje schopnost metabolismu a útočit tam, kam chceme:-ú

 • Kyslikova terapie oxygenoterapie od Oxylife Dr. Ox 22.04.2013 10:47:37

  Kyslik a kyslikova terapie resi problem. Oxylife - Vse o kysliku. Kyslikove koncentratory, kyslik v plechu, kyslikove barokomory... Vice na www.oxylife.cz a www.oxyobchod.cz

 • Re: Re:15 minut denne Venda Karolína S. 07.12.2009 10:09:28

  Já mám vtom případě odsportováné již dokonce života.Je mi 45let opakovaně na vyšetření EKG u různých lékařů se podivují že mám srdce jak dvacetiletá,prý jako sportovec.Postavou jsem spíš plnoštíhlá takže zas nic extra,ale srdce aostatní hodnoty mám vpořádku.Lékaři si myslí že sportuj ajá zatím denně nachodím v průměru 2 hod. chodím po městě, doma si nesednu ,máme do bytu 13 prudkých schodů 2 děti a velkou zahradu. Tak to bude asi ono .Léky zatím žádné neužívám .Nesportuji.Ale vydržím Velice dobře běžet.Krokoměr si asi fakt pořídím , dost by mě ted teda zajímalo kolik opravdu nalícu za den.Ale je fungujeto.

 • Re Re 15 minut denne Venda Karolína S. 07.12.2009 10:07:59

  Já mám vtom případě odsportováné již dokonce života.Je mi 45let opakovaně na vyšetření EKG u různých lékařů se podivují že mám srdce jak dvacetiletá,prý jako sportovec.Postavou jsem spíš plnoštíhlá takže zas nic extra,ale srdce aostatní hodnoty mám vpořádku.Lékaři si myslí že sportuj ajá zatím denně nachodím v průměru 2 hod. chodím po městě, doma si nesednu ,máme do bytu 13 prudkých schodů 2 děti a velkou zahradu. Tak to bude asi ono .Léky zatím žádné neužívám .Nesportuji.Ale vydržím Velice dobře běžet.Krokoměr si asi fakt pořídím , dost by mě ted teda zajímalo kolik opravdu nalícu za den.Ale je fungujeto.

 • 15 minut pavel 03.07.2009 00:18:43

  Tak jestli stačí 15 minut denně, tak mám nasportováno do zásoby. V průměru 1 h denně, ale jinak v létě více a v zimě je to slabší, ale průměrně to vychází něco málo přes hodinku denně. :-)

 • 15 minut denně_ Miri 30.06.2009 18:47:56

  Tak jestli vážně stačí 15 minut denně, to by se snad i dalo nějak udělat…jen ještě třeba nějaká ta bezva rada, jak překonat lenost.

  • Re: 15 minut denně_ zuza 02.07.2009 15:02:30

   Mně se taky vždycky nechce, ale donutím se, a pak ten pocit při a po sportu, to je paráda. Lepší než tabulka čokolády. Hlavně zvyk je železná košile, chce to něco pravidelného, a pak už bet toho nemůžete být. Jen na začátku nepovolit:)Držím pěsti. Sport je cesta k dlouhověkosti

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Sport a relaxace

 • Kamila 21.10.2016 12:10 Cyklo diskuze

  Ahoj Gabčo já se energetickýma tyčinkama cpu běžně, ale tuto jsem ještě nezkoušela tak děkuji za…

 • Martina 21.10.2016 11:10 sportovní oblečení

  Za mě doporučujihttp://www.behshop.cz/bezecke-obleceni/panske/bezecke-kalhoty-a-elastaky/.…

 • Stáňa 20.10.2016 22:10 Sport a relaxace

  Ahoj, poraďte prosím nějakou fajn aktivní dovolenou, kde si dám pořádně do těla a pak si budu moct…

 • Alina 20.10.2016 14:10 Křeče při sportu

  Myslím během dne...kdy ho brát a jakým způsobem? V čem míchat?

 • Vlastimil 19.10.2016 23:10 Cyklo diskuze

  tak zkuste třeba mrknouttady:https://www.kolosbikes.com/cs/jak-si-spravne-vybrat/elektrokola/

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku