Sport a relaxace

Boot camp – velmi efektivní dřina

Michaela Holá
22.06.2009

Pokud si chcete znatelně vylepšit fyzickou kondici, mohl by pro vás být Boot camp tou pravou volbou. Jedná se o týmový sport, který pokud vyzkoušíte, jistě na něj jen tak nezapomenete a užijete si zde každou vteřinu. Koncept cvičení vychází z podoby výcviku armády Spojených států, z kterého přejal zejména pravidelnost, ranní vstávání a odborný dohled nad prováděním cviků. Jelikož ve cvičení se ukrývá silný potenciál, byl Boot camp adaptován pro fitness průmysl a již si získal mnoho příznivců.

Jedná se o sport, který probíhá formou velmi intenzivního 6-ti týdenního cyklu cvičení. Jsou při něm prováděny jednoduché pohybové úkony, avšak s velkou intenzitou. V každém cyklu je zhruba 10 - 20 účastníků, mezi nimiž jsou lidé s opravdu různorodou kondicí. Velkou výhodou Boot campu je právě skutečnost, že zde neplatí žádná omezení. Účastnit se může opravdu kdokoliv, kdo má chuť se pořádně zapotit a překonat veškeré své dosavadní limity.

Cvičení probíhá obvykle venku, v zimě je využíván i prostor tělocvičen. Vedení vždy zajišťují odborníci, kteří jsou profesionálními trenéry s potřebným vzděláním a byli pro tuto činnost vyškoleni. Cvičení probíhá obvykle třikrát týdně. Důraz zde není kladen jen na fyzičku vaší, ale též na spolupráci s ostatními účastníky cvičení. Kurzy probíhají převážně v ranních hodinách. Pokud by vám však toto nevyhovovalo, bývají nabízeny též odpolední lekce. Obvyklým začátkem jsou např. kliky, lehy-sedy či běh, dále se využívá běhu do schodů, silových cvičení, tréninků v kopci atd. Veškeré aktivity a prostředí jsou volena tak, aby zde nebyla možná rizika zranění. Každá hodina je jiná a nehrozí, že byste se zde dostali do stereotypu či začali pociťovat nudu.

Boot campu se zúčastňují lidé s různými cíli. Někdo hledá zajímavý doplněk ke svým sportovním aktivitám, někdo chce zažít radikální proměnu svého života a nalézt cestu ke zdravému životnímu stylu, jiní chtějí vytvarovat svou postavu. Kromě účinků po stránce fyzického stavu, však Boot camp přináší i psychickou vyrovnanost, zábavu a dobrý pocit sám ze sebe. Týdny plné dřiny na vás zanechají viditelné výsledky. Mezi nimi lze zmínit:

  • Zlepšení fyzické kondice
  • Posílení těla, vytvarování jeho jednotlivých partií, úbytek tělesného tuku
  • Zlepšení pohyblivosti kloubů
  • Posílení kardiovaskulárního systému
  • Načerpání psychické pohody, zvýšení sebevědomí, vyrovnanost
  • Poznání nových přátel
REKLAMA

Pokud se rozhodnete Boot camp vyzkoušet, zjistěte si, kde ve vašem okolí se tato možnost nabízí. Pak již zbývá jen vzít si pohodlné sportovní oblečení a vaše cesta ke skvělé kondici může začít. Oblečení volte dle toho, zda budete venku či v tělocvičně a dle aktuálního počasí. Nezapomeňte si s sebou přibalit též dostatek tekutin. Při odchodu domů si budete jisti, že jste pro sebe něco udělali a bude to na vás brzo vidět. Pro výsledky je však třeba mnohdy zatnout zuby, překonat sám sebe a vydržet až do konce.

Novinkou je též tzv. ESCORT Boot camp. Rozdíl je v tom, že probíhá na místě a v čase vámi určeném a dostanete tedy lekci šitou vám přesně na míru. Cvičení touto formou může být určeno pouze vám, zúčastnit se můžete s partnerem či s rodinou.

Zúčastnili byste se Boot campu?

Autor: Michaela Holá

Probiotika mají velké plus i mínus
Chraňte se před klíšťaty!

Další články