Chození - sportovní aktivita pro každého

Starší lidé nebo lidé se srdečním onemocněním často nemohou vykonávat různé sporty. Ale přesto potřebují nějaký způsob, jak posílit své srdce a udržet se v kondici. Chození je pro nás naprosto přirozená činnost. Je až s podivem, jak trocha chůze denně navíc udělá tělu dobře.

Chůze je forma aerobní aktivity a je jednou z nejjednodušších cest, jak si zlepšit fyzickou kondici a zdraví obecně. Fyzická aktivita posílí vaše srdce, sníží riziko rakoviny, zlepší spánek, zvýší vitální kapacitu plic, snižuje krevní tlak, pomáhá zredukovat tělesný tuk a upravuje hodnoty cukru a cholesterolu v krvi.

I pár kroků navíc pomůže

Snažte se z chození udělat důležitou část svého dne. Není úplně nezbytné chodit určitý počet minut v kuse. Pomůže i to, že budete během dne více aktivní. To bohatě postačí k tomu, aby se kalorie spalovaly a vy jste si snáze udrželi svou váhu.

Maličkosti, jako je jít po schodech místo svezení se výtahem, zaparkování o něco dále či vystoupit z autobusu o pár zastávek dříve a na místo určení dojít pěšky, pomohou do dne začlenit určitou část fyzické aktivity. Buďte kreativní a přemýšlejte, co lze udělat jinak, aby se zapojilo více celé tělo. Potřebujete se krátce poradit s kolegou v práci? Nechte telefon tam kde je a zaběhněte za ním do jeho kanceláře. Potřebujete si s někým popovídat? Raději navrhněte kratší procházku než posezení uvnitř.

Pokud chcete své srdce znatelně posílit, je potřeba trocha energičtější chůze a rychlejší srdeční puls. Znamená to zvýšit rychlost, ale jen do té míry, abyste byli schopni bez problémů si povídat s druhým člověkem.

89679674.jpg

Jak se motivovat a dodržet svůj plán

 • Nejlepší způsob, jak se motivovat, je přibrat do svého snažení někoho dalšího. Domluvte se se svým známým, kolegou z práce či sousedem a společně pořádejte kratší vycházky.
 • Skvělá záminka je venčení psa. Když už jste se psem venku, není zas tak obtížné udělat procházku o něco delší.
 • V obchodě se sportovním zbožím si pořiďte pedometr. Pedometr noste po celý den. Nejdříve zjistěte kolik kroků normálně uděláte. Poté si stanovte nějaký cíl. Například, že v následujícím pracovním týdnu uděláte každý den o 2 tisíce kroků více. Své úspěchy si zaznamenávejte. Pokud to pedometr umožňuje, zapisujte si rovněž vzdálenost, efektivní čas a spálené kalorie. Stanovujte si reálné cíle. Pokaždé když nějakého cíle dosáhnete, bude vás to motivovat do dalšího snažení.
 • Snažte si udělat čas alespoň na tři třiceti minutové, rychlejší procházky týdně. Pokud je to možné, dělejte je klidně častější a delší.
 • Ze začátku volte pomalejší tempo a potom přidejte. Ke konci tempo zase zmírněte.
 • Trasy si vybírejte ve svém okolí či blízkém parku
 • Pokud je to možné, do práce jděte pěšky. To samé platí o nakupování, obědech v restauraci,...
 • Noste pohodlnou obuv a ponožky
 • Dodržujte pitný režim. Na delší vycházky je lepší si s sebou brát láhev s vodou.
 • Pokud si chcete udělat večerní procházku, udělejte jí nejpozději dvě hodiny před tím, než si jdete lehnout. Je to proto, že fyzická aktivita zvyšuje tělesnou teplotu. Aby se lépe usínalo, tělo se musí zklidnit a ochladit.

Kolik kroků za den nachodíte vy?

Chození - sportovní aktivita pro každého patří do témat
 • Luboš 27.03.2011 08:48:17

  Podle mě je také postupnědobré přejít z chůze naběh. Postupně bude chůzi sběhem. Až nakonec začněběh převažovat. Běh mápodle mě ještě vícepozitivních účinků natělo než samotná chůze.Nějaké rady o začátkuběhání, najdete napříkladtady:http://www.sportuj.com/view.php?nazevclanku=rady-pro-zacatek-behani&cisloclanku=2008070047

  • Re: Luboš Gabča 28.06.2016 09:35:45

   Ano, když jste mlád. Ale začínat v důchodu s běháním, asi není úplně nejlepší způsob, nápor na klouby, dopady. Ne?

 • 5 důvodů, proč začít aktivně chodit MajklM 08.07.2013 13:21:44

  Chybka :) tady je odkaz načlánek:http://www.sportexo.cz/blog/rady-a-clanky/5-vyberte-si-hole-a-zacnete-chodit-aktivne.html

 • 5 důvodů, proč začít aktivně chodit MajklM 08.07.2013 13:20:44

  Dobrý den, velice pěknýčánek. Koho zcelanepřesvědčil, posílámodkaz na další článek, kdeje uvedeno 5 důvodů, pročzačít chodit.http://www.toulejse.cz/tipy-na-vylety/zoo/stredocesky-kraj/nymburk/zoo-chleby

 • TK mirek 28.12.2009 18:15:48

  Dneska mi pani doktorka nameřila TK 180 na 150 začnu se zase hýbat

 • CHůze pavel 02.12.2009 14:23:13

  Před 14ti roky jsem od dcer dostal pejska kokršpaněla a denně s ním chodím kolem 5ti km. Při chůzi je mi opravdu moc dobře,tak si občas zaběháme,zaha­fáme,zazpíváme a je nám oběma krásně. Doporučuji a mějte se moc dobře.

  • Re: CHůze Vlasta 03.12.2009 12:19:02

   To jste napsal moc pěkně:-) a dávám Vám za pravdu!Já mám dvě jorkšírské holčičky a s chůzí je to moje radost.Chodit po přírodě a blatech,at svítí sluníčko,sněží,nebo je mlha.Ale chození je moje sportovní aktivita.Už jen ten fakt,že jsem diabetička mi chůze moc prospívá.Mějte se fajnově:-)

   • Re: Re: CHůze Vlasta 05.12.2009 17:01:18

    Moc Vám pane Pavle děkuji.I v tomto Vám dávám za pravdu.Nebot já se zabývám zdravou výživou a celostní medicínou,už skoro 4roky podstupuji detoxikaci a nedám na ní dopustit a nejradši bych ji dala každému jako povinost:-)Je opravdu hodně mocná!Za přání stálého zdraví děkuji,protože ho moc potřebuji.I Vám přeji pevné zdraví!

    • Re: Re: Re: CHůze mirek 28.12.2009 18:14:11

     Dobry večer poradte jako detoxikačni kuru dik Mirek

   • Re: Re: CHůze Pavel 03.12.2009 16:14:44

    Děkuji paní? Vlasto je to tak.To pejskaři vědí. Za každého počasi,ale je to paráda! Jestli do volíte,mrkněte na www.jukl.cz jistě něco naj dete nejen pro sebe.Je to účinné a dobrá ce na. Přeji stálé zdraví!

 • Pro zdraví Elena 02.12.2009 14:12:08

  Chození tělu hodně prospívá a tolik nenamáhá. Moje maminka měla velké problémy s nohama a nechtěla chodit…když jsem jí donutila ke každodenním procházkám, její stav se mnohonásobně zlepšil.

 • Lenost Petra 01.12.2009 14:16:23

  Pamatuju si, že nejlepší fyzičku jsem mívala v dobách, kdy jsem ještě nebyla líná a neměla jsem auto. Občasné nedělní procházky už to nezachrání :(

 • Chůze Lea 01.12.2009 08:56:40

  Já chození miluju, určitě víc než ježdění na kole, takže tenhle článek mi udělal radost.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Sport a relaxace

 • CoCo 22.01.2018 14:01 Fitness náramek ano/ne?

  Tak to ano. Já ho mám na ruce celý den, včetně práce ani na noc většinou nesundavám. Pokud budeš…

 • 19.01.2018 14:01 Fitness náramek ano/ne?

  Tak to mi došlo taky :). No jako hýbu se to ano a i celkem dost i v práci. Tak jestli i tak je to…

 • TondaS 19.01.2018 08:01 Sport a relaxace

  Za mě běh :) Pro mě je to sportem i relaxací zároveň. Co se týče oblečení a sportovních nápojů,…

 • CoCo 18.01.2018 13:01 Fitness náramek ano/ne?

  Asi jak pro koho. Záleží jestli se hýbeš často (chůze, běh,..) pokud ne tak ti asi bude k ničemu…

 • 09.01.2018 09:01 Fitness náramek ano/ne?

  Dobré dopoledne všem, přemýšlím o koupi fitness náramku. Nějaké zkušenosti zda se vyplatí nebo je…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku