Cviky pánevního dna

Cviky pánevního dna získaly pojmenování po mohutné svalové skupině obklopující pochvu. Lze je cvičit kdekoliv a kdykoliv: vsedě, vleže, ve stoje. Mohou přinášet znamenitý užitek všem ženám bez ohledu na to, zda mají děťátko či nikoliv. Tyto cviky jsou samozřejmě vhodné i pro muže.

Co tvoří pánevní dno

Svaly pánevního dna jsou tvořeny jednak svěrači - řitního otvoru, močové trubice a vchodu poševního (u muže obemykají část penisu). Dále mezi ně patří především zvedač konečníku a příčné svaly hráze (oblast mezi genitáliemi a konečníkem).

Pánevní dno je základním svalstvem lidského těla. Napomáhá kontrole nad držením těla a vzhledem bříška, podporuje vnitřní orgány a je nezbytně důležitou platformou pro dobré zdraví.

Proč posilovat pánevní dno?

 • Pánevní dno je jakási podložka uprostřed pánve. A pánev je osová část kostry, od které se odvíjí držení těla. Takže abychom měli správně postavenou pánev a konec konců celou páteř, potřebujeme mít zpevněné břicho a pánevní dno.
 • Pánevní dno je jakoby trampolína, a pokud není pevná, vnitřní orgány v břišní dutině nám klesají níže, než by měly, a tlačí na močový měchýř, co u žen vede ve vyšším věku k inkontinenci (samovolnému úniku moči), nebo hrozí riziko neudržení plodu v těhotenství (to může způsobit předčasný porod nebo dokonce potrat). U mužů zase vznikají problémy s prostatou. Když není pánevní dno, jako součást hlubokého stabilizačního systému, dostatečně zpevněné, neposkytuje páteři oporu, což způsobuje skoliózu bolesti zad.
 • Dalším nezanedbatelným přínosem zpevňování pánevního dna, je pozitivní dopad na ženskou sexualitu. Problémy s dosažením orgasmu mohou být způsobeny právě nedostatečným zpevněním svalů pánevního dna.

Cviky na posílení svalů pánevního dna

Svaly pánevního dna jsou vlastně kruhové svaly okolo močové trubice a konečníku. Když je chceme aktivovat, musíme je zatnout, stáhnout - jednoduše řečeno, jako když potřebujete na záchod a musíte vydržet. Není to tedy nic složitého, ovšem je to zásadní.

1. Stahy pánevního dna

Lehněte si úplně uvolněně na podložku na zem, nohy mírně pokrčte. Stáhněte pánevní svaly jako když se vám chce hodně na velkou i na malou a s výdechem břicho vtáhněte dovnitř. Vydržte dvě tři vteřiny, v souladu s dýcháním, a povolte. A znova, konečník, močová trubice, s výdechem zatáhnout břicho a povolit.

Toto cvičení provádějte nejlépe denně, ze začátku 10 opakování. Po 14 dnech můžete zvýšit na 20. Zabere vám to jen pár minut, ale svému tělu velmi prospějete.

2. Stahy pánevního dna s překlopením pánve

Vycházíme z prvního cviku, tedy ležíme na podložce, aktivujeme oba svaly, zatáhneme břicho a zvedneme pánev nahoru nad podložku (do jedné linie s koleny), tady ještě sevřeme hýždě – půlky k sobě, potom se vrátíme 10 cm nad zem, překlopíme pánev co nejvíc nahoru, jako když chceme vtáhnout břicho pod žebra a pak teprve pomalu obratel po obratli pokládáme a dole úplně uvolníme.

Na první pohled to vypadá složitě, ale jde jen o to, kontrolovat svůj pohyb a cvik provádět pomalu, postupně.

 

Máte zkušenosti s těmito cviky a pomáhají vám?

Cviky pánevního dna patří do témat
 • Lucie 19.04.2013 21:40:49

  a upravi se to když se každej den bude cvičit.A jak dlouho se má cvičit

  • Re: Silva 08.09.2014 22:45:26

   Mně to pomohlo. Poradili mi to v porodnici. Po prvním porodu jsem byla fit do šestinedělí, po druhém trošku déle, ale taky nic hrozné. Hlavně, se to upravilo.

 • Potíže s zvětšenou Prostatou Pepa1 18.06.2012 22:38:04

  Za 5 měsíců jsem pomohl úspěšně 10 mužům s potíži s Prostatou, záněty močových cest. Jeden pán se mi dokonce přiznal, že teď je asi 5x více sexuálně akční. Pepa1 disc@wo.cz

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Sport a relaxace

 • 19.01.2018 14:01 Fitness náramek ano/ne?

  Tak to mi došlo taky :). No jako hýbu se to ano a i celkem dost i v práci. Tak jestli i tak je to…

 • TondaS 19.01.2018 08:01 Sport a relaxace

  Za mě běh :) Pro mě je to sportem i relaxací zároveň. Co se týče oblečení a sportovních nápojů,…

 • CoCo 18.01.2018 13:01 Fitness náramek ano/ne?

  Asi jak pro koho. Záleží jestli se hýbeš často (chůze, běh,..) pokud ne tak ti asi bude k ničemu…

 • 09.01.2018 09:01 Fitness náramek ano/ne?

  Dobré dopoledne všem, přemýšlím o koupi fitness náramku. Nějaké zkušenosti zda se vyplatí nebo je…

 • věra 09.01.2018 08:01 Sport a relaxace

  Ahojky, našla jsem na netu teď super termosku pod stan nebo na výlet ;) pije se rovnou z ní a je…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku