Kalisthenika - cvičení s vlastní tělesnou váhou

Kalisthenika je cvičení i pro ty, kteří nechtějí zdravějším životním stylem zatěžovat vlastní kapsu. Jde o efektivní cvičení s vlastní tělesnou vahou, není tedy rozhodně potřeba mít doma vybavenou domácí posilovnu, Chcete-li se zbavit přebytečných tukových zásob, nabrat svalovou hmotu a po všech stránkách si zlepšit kondici, je kalisthenika správnou volbou.

Slovo kalisthenika vzniklo ze spojení řeckých slov kálos - krása a sthénos - síla. Výsledkem cvičení jsou silné, zpevněné a vyrýsované svaly, tělo však nenabírá na objemu tolik, jako při cvičení v posilovně. Cviky ze začátku rozhodně nejsou nenáročné, postupně však můžete docílit daleko větší vytrvalosti a síly.

Začínáme s cvičením kalistheniky

Cvičit můžeme kdekoliv, doma i venku. Docílíme především síly a vytrvalosti, získáme nad svým tělem vědomou kontrolu a maximálně využijeme potenciál svalů. Každý pohyb při kalisthenice znamená zapojení hned několika svalových partií, jde však především o kvalitu cviků, kterých se díky náročnosti neprovádí mnoho najednou. Začít doma s cvičením kalistheniky však není nijak náročné na vybavení. Hodí se hrazda a menší činky, nejsou však nutností.

Jednotlivé cviky při kalisthenice

Základem je procvičování tří největších svalových partií, tedy zad, prsou a nohou. Při provádění jednotlivých cviků však zapojujeme i další svaly a provádíme cviky k posilování tricepsu, bicepsu i svalů menších. Způsob správného provedení jednotlivých cviků je velmi důležitý a ze začátku vám určitě prospěje také posilovna, kde vám odborný dozor poradí s držením těla a správným dýcháním při cvičení. Často stačí velmi málo, třeba jen malá změna úhlu paží nebo nohou a už může dojít k zapojení nevhodného svalstva při určitém cviku, který pak ztrácí požadovaný efekt, nebo může vést i k bolestivým následkům.

Dýchání a soustředění při kalisthenice

Další tipy při cvičení kalistheniky se týkají správného dýchání a dostatečného soustředění. Každé opakování cviků se snažíme provádět s koncentrací na dané svaly a zároveň věnujeme pozornost správnému dýchání - u většiny cviků je to při povolování nádech, při záběru pak výdech.

Před každým tréninkem věnujte čas rozcvičce

Hlavním cílem je u tohoto cvičení náběr síly. Toho lze docílit pravidelným navyšováním počtu opakování u jednotlivých cviků. Jestliže například v prvním týdnu zvládneme čtrnáct kliků, ve druhém se pokusme o patnáct a tak dále. Před každým tréninkem je dobré se připravit, tedy nezanedbat rozehřátí těla a věnovat alespoň 10 minut rozcvičce. Kromě klasického strečinku to může být rychlá chůze, běh, nebo skákání přes švihadlo.

Poslední dobou se kalisthenika stává velmi populární a věnuje se jí i řada známých osobností a celebrit.

Pilates - efektivní způsob, jak mít dobrý pocit z vlastního těla

Zdroj: Wikipedia.org, Domaciposilovna.cz, Jdemecvicit.cz

Foto: Pixabay.com

Kalisthenika - cvičení s vlastní tělesnou váhou patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Sport a relaxace

 • Ilona 09.12.2017 16:12 Křeče při sportu

  Take beru jedny tabletky, jsou prirodni, takze zadna chemie

 • Oxana 09.12.2017 16:12 Natažený sval

  Jo jo to uz amm za sebou, byla jsem se na neco ptat v lekarne a pani mi doporucila Arkokapsle,…

 • Uršula 08.12.2017 20:12 Jak vybrat školní batoh pro dítě

  My jsme spokojeni s thebagem. Mají veký výběr, barvy, pro holky i kluky. Co je pro mě důležité, že…

 • Karel 06.12.2017 21:12 Sport a relaxace

  Za sebe bych doporučilwww.sandowshop.cz/produkty/blackout-2/ sandow je dobrej.Nabízí ho u nás…

 • Honza 03.12.2017 21:12 Sport a relaxace

  Jaký užíváte drinky před tím, než jdete do posilky? Myslím něco, co vám dodá energii.

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku