Kalisthenika - cvičení s vlastní tělesnou váhou

Kalisthenika je cvičení i pro ty, kteří nechtějí zdravějším životním stylem zatěžovat vlastní kapsu. Jde o efektivní cvičení s vlastní tělesnou vahou, není tedy rozhodně potřeba mít doma vybavenou domácí posilovnu, Chcete-li se zbavit přebytečných tukových zásob, nabrat svalovou hmotu a po všech stránkách si zlepšit kondici, je kalisthenika správnou volbou.

Slovo kalisthenika vzniklo ze spojení řeckých slov kálos - krása a sthénos - síla. Výsledkem cvičení jsou silné, zpevněné a vyrýsované svaly, tělo však nenabírá na objemu tolik, jako při cvičení v posilovně. Cviky ze začátku rozhodně nejsou nenáročné, postupně však můžete docílit daleko větší vytrvalosti a síly.

Začínáme s cvičením kalistheniky

Cvičit můžeme kdekoliv, doma i venku. Docílíme především síly a vytrvalosti, získáme nad svým tělem vědomou kontrolu a maximálně využijeme potenciál svalů. Každý pohyb při kalisthenice znamená zapojení hned několika svalových partií, jde však především o kvalitu cviků, kterých se díky náročnosti neprovádí mnoho najednou. Začít doma s cvičením kalistheniky však není nijak náročné na vybavení. Hodí se hrazda a menší činky, nejsou však nutností.

Jednotlivé cviky při kalisthenice

Základem je procvičování tří největších svalových partií, tedy zad, prsou a nohou. Při provádění jednotlivých cviků však zapojujeme i další svaly a provádíme cviky k posilování tricepsu, bicepsu i svalů menších. Způsob správného provedení jednotlivých cviků je velmi důležitý a ze začátku vám určitě prospěje také posilovna, kde vám odborný dozor poradí s držením těla a správným dýcháním při cvičení. Často stačí velmi málo, třeba jen malá změna úhlu paží nebo nohou a už může dojít k zapojení nevhodného svalstva při určitém cviku, který pak ztrácí požadovaný efekt, nebo může vést i k bolestivým následkům.

Dýchání a soustředění při kalisthenice

Další tipy při cvičení kalistheniky se týkají správného dýchání a dostatečného soustředění. Každé opakování cviků se snažíme provádět s koncentrací na dané svaly a zároveň věnujeme pozornost správnému dýchání - u většiny cviků je to při povolování nádech, při záběru pak výdech.

Před každým tréninkem věnujte čas rozcvičce

Hlavním cílem je u tohoto cvičení náběr síly. Toho lze docílit pravidelným navyšováním počtu opakování u jednotlivých cviků. Jestliže například v prvním týdnu zvládneme čtrnáct kliků, ve druhém se pokusme o patnáct a tak dále. Před každým tréninkem je dobré se připravit, tedy nezanedbat rozehřátí těla a věnovat alespoň 10 minut rozcvičce. Kromě klasického strečinku to může být rychlá chůze, běh, nebo skákání přes švihadlo.

Poslední dobou se kalisthenika stává velmi populární a věnuje se jí i řada známých osobností a celebrit.

Pilates - efektivní způsob, jak mít dobrý pocit z vlastního těla

Zdroj: Wikipedia.org, Domaciposilovna.cz, Jdemecvicit.cz

Foto: Pixabay.com

Kalisthenika - cvičení s vlastní tělesnou váhou patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Sport a relaxace

 • Barča 05.03.2018 13:03 Termoska

  Máme dvě a obě objednanéodtud:http://www.inteligentni-termoska.cz/ Třeba čaj vydrží teplý i 24 h…

 • 22.02.2018 09:02 Termoska

  Barčo děkuju a odkud jí máš? Kde se prodávají? Budu ráda za odpověd. Díky

 • Barča 19.02.2018 09:02 Termoska

  spagetko tak to se podívej na termosky značky Alfi ;) jsou kvalitní, dobře těsní, a udržuji velmi…

 • 16.02.2018 10:02 Termoska

  Dobrý den, prosím doporučíte mi, kde koupit termosku, která bude opravdu kvalitní? Kde vydrží čaj…

 • CoCo 15.02.2018 14:02 Fitness náramek ano/ne?

  Já mám od lamaxu a vyhovuje mi.

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku