Kdy začít učit děti na lyžích?

Jezdíte na hory a těšíte se, že si letos začnete užívat lyžování i se svými nejmenšími? Nebo jste sami naopak do tajů lyžařského umění nikdy nepronikli, ale nechcete tyhle ryze zimní radovánky odepřít svým ratolestem?

Začít stavět děti na lyže nemusí být tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. Určitě je dobré dodržovat některé zásady, na kterých se shodují instruktoři a další odborníci. Kdy tedy začít s lyžováním? Co by mělo dítě alespoň částečně splňovat?

Učíme se na lyžích - věk a pohybová vyspělost

Obecně se doporučuje začínat s lyžováním od tří let věku dítěte, nezřídka se však na svahu potkáte i s mladšími dětmi. S lyžařským výcvikem dítěte by se rozhodně nemělo spěchat, je třeba posoudit, zda je na něco takového připravené. K základním předpokladům patří fyzická vyspělost dítěte, zda je schopné vydržet alespoň nějakou dobu na svahu, zda se mu do této aktivity vůbec chce a těší se na ni, má-li rádo zimu, umí-li si poradit s držením rovnováhy (jezdí-li na kole), apod.

Nezájem dítěte znamená nepřipravenost na lyžování

U nejmenších dětí úplně postačí hodina (maximálně dvě) denně. Dítě se na čerstvém vzduchu rychle unaví, první nezdary pak často vedou k pláči a nechuti pokračovat. Dopřejte dítěti odpočinek, na čas se můžete zase vrátit třeba k oblíbenému sáňkování nebo stavění sněhuláka. Děti zvyklé na zimní pobyt venku a hrátky ve sněhu budou na začátek výuky na lyžích lépe připravené. Pokud však dítě zatím nejeví zájem o tento druh sportu a chová se vyloženě odmítavě či mrzutě, je lépe dopřát mu ještě nějaký čas a začínat pomalu.

Jak vybírat první lyže?

Zapomeňte na drahé značkové modely, první lyže pro vaše dítě nemusí být dokonce vůbec nové. Děti jim rychle odrostou a kupovat dlouhé lyže, aby vydržely do dalších let, patří k nejčastějším chybám rodičů. Lyže z bazaru nejsou předurčením pro špatně fungující lyže, ale určitě si nechte seřídit vázání.

Délka lyží by měla být taková, aby vašemu dítěti sahaly zhruba pod bradu, tedy o 10 až 20 cm kratší, než je výška dítěte. Nechte dítě, ať si lyže vybere samo, i když barva a design pro něj budou bezpochyby tím nejdůležitějším.

V těchto dnech, tedy na začátku lyžařské sezóny, už v prodejnách snadno seženete použité dětské lyže včetně ostatní kompletní výbavy.

Zdroj: cestovani.idnes.cz, snow.cz (rozhovor O.Nováka s instruktorkou Mgr. Simonou Skočdopolovou)

Foto: Pixabay.com

Kdy začít učit děti na lyžích? patří do témat
 • Jiří 17.12.2016 17:52:08

  Dovolil bych si podotknout, že lyže mohou být sjezdovky nebo běžky. Na běžkách učíme kluka od pěti let a baví ho to. Za důležité považuji opatřit nejmenším dětem běžky šupinové – podklouzávání je dovede otrávit.

 • Kdy začít lyžovat Vlastik 05.12.2016 15:19:08

  Mohu jen potvrdit, že učit dětí lyžování od tří let je ideální. Zkoušel jsem to s dcerou pár měsíců před jejím třetím rokem, ale nebavilo jí to. O rok později už nadšeně chodila do lyžařské školky a pak do školy ... a od 18-ti let má licenci lyžařské instruktorky. Její bráškové začali v lyžařské školce prakticky na den ve třech letech a od šesti se u kluků a od osmi u dcery přidala výuka snowboardu. Všechny tři děti chodily do lyžařské školy až asi do 12-13 let, jako silně pokročilí. Jak jsem psal, dcera už řadu let učí lyžování, ale zvládá dobře i snowboard. Kluci si to podělili, jeden excelentně lyžuje, druhý je výborný na snowboardu. I když to něco stojí, každopádně doporučuji děti svěřit lyžařským školkám a školám. Už jen proto, že instruktor je pro ně většinou (na rozdíl od rodiče) lyžařský "pánbůh" a navíc ne každý z rodičů zná moderní metody. Já byl naučen na smýkaný oblouk a carving jsem pak už odkoukal od dětí :o). A další výhoda: Dítě v lyžařské škole = hodina klidu na sjezdovce pro vlastní vyžití :oo)). Vlastik

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Sport a relaxace

 • 21.06.2017 13:06 Cyklo diskuze

  Čauky, to je moc dobré kolo. Jájsem si pořídil podobné naNevix.czhttps://www.nevix.cz/horska-kola…

 • Irma 10.06.2017 16:06 Zpevnění těla

  No, já mám přesně opačný problém...teď když je tak hezky, tak se mi do posilky nebo na nějaký…

 • Jak vybrat batoh..tak měl by se líbit, měl by být pohodlný, šetrný k zádům a kvalitní aby se hned…

 • Tak ať dobře pořídíte, kdyby jste potřebovala tipy kam ve Freeportu na jídlo tak můžu taky něco…

 • Roberta 28.05.2017 21:05 Cyklo diskuze

  Dobrý den,dárkový poukaz jsem si v Bikegallery kupovala. Mají v hodnotách 500, 1000, 2000 a 5000kč

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku