Sport a relaxace

Návod jak správně provádět strečink

Michaela Holá
31.07.2009

Pokud se chystáte na jakýkoliv fyzický výkon, jistě ze zkušenosti víte, jak důležité je protažení a příprava na následnou aktivitu. Při této fázi se připraví nejen svaly, ale též oběhový a dýchací systém. Právě k tomu je velmi vhodný strečink, který by se měl stát nedílnou součástí fyzické činnosti.

Jedná se o metodu, která vhodným způsobem „naladí" svaly na nadcházející zátěž. Nemusí jít jen o přípravu na výkon čistě sportovního charakteru, ale strečink se hodí např. i na protažení po ránu. Samotný název pochází ze slova stretch a není překvapivé, že jeho hlavním významem je protažení, napnutí či rozpínání.

Strečink je možné rozdělit na dynamický a statický. Při dynamickém se nervová soustava i svaly připraví následný výkon a dochází ke zvýšení krátkodobé síly. Při strečinku statistickém se svaly natahují pomalu, pohyb je kontrolovanější a dochází zejména ke zlepšení kloubní pohyblivosti.

Jak strečink provádět?

Nelze jej provádět bez zahřátých a již prokrvených svalů. K tomu postačí krátká rozcvička či pár dřepů. Samotné cviky jsou k nalezení na internetu či v dostupné literatuře. Zprvu zaujměte výchozí polohu cviku a následně provádějte pohyb v určeném směru. Neměli byste při pohybu pociťovat jakoukoliv bolest. Pohyb provádějte pomalu a plynule, jakmile ucítíte napětí, ještě trochu zpomalte tempo. Důležité je právě nespěchat. Každý cvik vícekrát opakujte.

Při strečinku je podstatné, abyste se hned v jeho úvodu naučili provádět cviky správně a nezafixovali si nevhodné zvyky. Soustřeďte se tedy na samotné provedení a na pocity během protahování. Nejde zde o soutěživost či o to, do jaké maximální polohy cvik dovedete. Z cviků vylučte silové, švihové či jakkoliv trhavé složky. Snažte se zapojit souměrně svaly na celém těle, aby byla podpořena svalová symetrie. Pozornost věnujte též svému dechu, který nezadržujte, ale dbejte na výdechovou fázi. V době, kdy se sval chystá k práci, proveďte nádech, v průběhu svalové činnosti naopak aktivní výdech, v konečné fázi prohloubený výdech.

Protahování je nejlepší provádět v tomto pořadí:

  1. svalstvo hrudníku
  2. svalstvo zad a krku
  3. svaly stehna
  4. svaly lýtka
  5. svaly kolenního kloubu a pánve

Jaký je jeho význam?

Strečink nám přináší mnoho pozitiv, zde jsou uvedena ta základní:

  • o  zvyšování výkonnosti
  • lepší kloubní pohyblivost, pružnost svalů a šlach
  • menší bolestivost svalů
  • navození správného dýchání
  • prevence proti úrazům
  • předcházení svalové nerovnováze
  • lepší soustředění na další činnost
  • dobrá tělesná a i duševní kondice

Kdy strečink provádět?

Jde o činnost, která najde uplatnění jak po ránu, tak i před a po tréninku. Ráno lze cviků využít jako rozcvičky, kdy protáhnete svaly do nadcházejícího dne a připravíte se na všechny následné aktivity. Před tréninkem pomocí strečinku docílíte zabránění vzniku úrazu a navodíte pružnost svalů i lepší pohyblivost kloubů. Po tréninku je vhodné zaměřit se na kompenzaci následků zátěže.

Provádíte strečink pravidelně před sportem a po sportu? Zažili jste někdy, že jste po nebo před sportem neprotáhli a vymstilo se vám to?

 

Autor: Michaela Holá

Hrozí vám dehydratace?
Časté fobie a jak je léčit

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.