Tanec - náš nejpřirozenější a nejpříjemnější pohyb

Tanec - pohybová aktivita, která prospívá našemu tělu jako kterýkoliv jiný sport. A to rozhodně v případě, kdy tuto aktivitu provozujeme bez nátlaku, emocí a bez vynaložení všech vlastních sil. Pokud nám tanec činí potěšení, přináší uvolnění od stresu a radost, pak je vše v nejlepším pořádku.

Existuje při tanci nebezpečí?

Tanec na špičkové úrovni, jako ostatně jakýkoliv jiný vrcholový sport, může znamenat jisté nebezpečí pro klouby. Týká se to kotníků (podvrtnutí, zánět z přetížení), kolen (přetěžování vazů a menisku), kyčlí (přetížené úpony svalů) nebo i celé páteře (tzv. vyhozená ploténka). Neznámé nejsou ani únavové zlomeniny.

Jak předcházet zraněním při tanci?

Tanec je sport jako kterýkoliv jiný. Je dobré se na něj proto předem připravit. Svaly je nutno před vlastním výkonem zahřát a pak zatěžovat přiměřeně, důležitou roli jako v celém našem životě hraje vyvážená strava - bílkoviny, sacharidy, tuky, minerály, vitamíny, vláknina. V neposlední řadě hraje významnou roli to, abychom se sami nepřetěžovali, nepřeceňovali svoje vlastní fyzické možnosti, abychom dodržovali zdravou životosprávu včetně kvalitního spánku a také dostatečný pitný režim je významným pozitivem.

Pitný režim - základ sportovního výkonu

Čím je pro nás tanec přínosný?

Abychom zde však nevyvolali mylný pocit, že je tanec nebezpečný, je nutno uvést na pravou míru jeho pozitiva. V první řadě pravidelný tanec zlepšuje nenásilnou formou naši fyzickou kondici. Tanec nám obvykle přináší radost, poskytuje nám uspokojení z fyzického kontaktu s dalšími lidmi. Naučíme se snáz komunikovat, zejména u starších jedinců má pozitivní dopad, dochází u nich ke zlepšení slovní plynulosti, lepšímu rozpoznávání významu slov a k celkové pozitivní socializaci. Je to vynikající sportovní odvětví jak pro společenské soužití, tak i ze zdravotního hlediska pro vyrovnání hladiny krevního tlaku, krevního cukru a také hladiny cholesterolu.

Co u tance prožíváme?

U tance se většinou usmíváme, je nám příjemně. Hudba se nám líbí a doteky druhého člověka nám dělají dobře. Tancování málokdy považujeme za sport, je to ve velké většině případů příjemná společenská záležitost.

Existuje ale také sólový tanec, kdy se vcítíme sami do svého vlastního těla a duše, a kdy tancem vyjadřujeme svoje mnohdy nejnitěrnější pocity. Dále je hodně známý i zajímavý tanec břišní. Jde o tanec s velice zdravým a kladným účinkem zejména na naše vnitřní orgány.

Tanec je zdravá a přirozená pohybová aktivita, která je navíc oproti jiným ještě i příjemná. Chce to jen začít poslouchat své tělo a splynout s hudbou, nechat se po ní unášet a zahodit stud. A pokud nemáte přirozený talent, zkuste některý z tanečních kurzů, vždyť žádný učený z nebe nespadl.

Foto: Pixabay.com

Tanec - náš nejpřirozenější a nejpříjemnější pohyb patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Sport a relaxace

 • Barča 05.03.2018 13:03 Termoska

  Máme dvě a obě objednanéodtud:http://www.inteligentni-termoska.cz/ Třeba čaj vydrží teplý i 24 h…

 • 22.02.2018 09:02 Termoska

  Barčo děkuju a odkud jí máš? Kde se prodávají? Budu ráda za odpověd. Díky

 • Barča 19.02.2018 09:02 Termoska

  spagetko tak to se podívej na termosky značky Alfi ;) jsou kvalitní, dobře těsní, a udržuji velmi…

 • 16.02.2018 10:02 Termoska

  Dobrý den, prosím doporučíte mi, kde koupit termosku, která bude opravdu kvalitní? Kde vydrží čaj…

 • CoCo 15.02.2018 14:02 Fitness náramek ano/ne?

  Já mám od lamaxu a vyhovuje mi.

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku