6 tipů jak se motivovat ke sportu

Lékaři a odborníci v médiích na vás neustále chrlí různé rady, jak je důležitá zdravá fyzická aktivita a navíc začínáte zjišťovat, že vaše „švihácké“ kalhoty již nejdou tak snadno zapnout jako dříve. Rozhodli jste se tedy, že budete cvičit, ale ne a ne se odhodlat k tomu začít. Možná že jste si párkrát zašli ven zaběhat, ale moc vás to nenadchlo a další trénink si sami pro sebe vymyslíte nějakou výmluvu proč nejít. Jak se tedy donutit ve svém úsilí vytrvat a dosáhnout určitých úspěchů?

Jedině pravidelnost je ten pravý klíč k úspěchům. Pokud vytrváte, postupem času vás fyzická aktivita bude bavit stále více a více. Je to mimo jiné způsobené endorfinem. Tato látka se uvolňuje při sportu a způsobuje dobrou náladu, pocity štěstí a tlumí bolest. Ne omylem se jí přezdívá hormon štěstí. A co je podstatné, že čím více a déle budete sportovat, tím více endorfinu bude vaše tělo vylučovat.

Vytrvat, překonat počáteční lenost a zařadit sport na seznam svých týdenních „povinností" vám pomohou následující rady.

 • Cvičení vás musí bavit

Živočišně nesnášíte prostředí posilovny? Jen s velkým odporem si obouváte vaší běžeckou obuv? Potom to nemá smysl. Na sport se musíte těšit. Zkuste si vzít na běhaní váš mp3 přehrávač nebo úplně nejlépe si vyberte jinou fyzickou aktivitu. Zkuste se například zapsat s vaším protějškem do kurzů latinskoamerických tanců.

 • Praktičnost

To, že přijdete domů z práce a víte, že vám cesta na squash zabere hodinu času není zrovna motivující faktor. Poohlédněte se po něčem ve vašem okolí, co je lépe dostupné nebo leží na cestě z práce.

 • Neustále si připomínejte jak je cvičení prospěšné

Cvičení není jen nudnou povinností. Sledujte na sobě pozitivní změny a čtěte články v časopisech či na internetu o benefitech zdravého pohybu.

 • Užívejte si své úspěchy

Stanovujte si malé a reálné cíle a pokaždé když nějakého docílíte (jste schopni uběhnout o kilometr víc než dříve, zhubli jste o dvě kila), buďte na sebe hrdí a popřípadě si dejte malou odměnu. Nemyslíme tím, že půjdete a vykoupíte cukrárnu, ale malá sladkost ještě nikoho nezabila.

 • Zkoušejte nové věci

Není nic horšího než upadnout do stereotypu. V posilovně zařazujte nové cviky a místo na kole si jednou můžete vyjet třeba na bruslích.

 • Soutěživost není na škodu

Jste ten typ, který se neustále musí s někým porovnávat nebo milujete týmové sporty? Sportujte se svými přáteli a porovnávejte si vaše výsledky. Nebo co je ještě lepší, trénujte a zúčastněte se nějakých amatérských soutěží či turnajů. Poznáte nové lidi, zažijete legraci a navíc datum další soutěže pro vás budete významným motivačním bodem.

A jak se daří vám pravidelně sportovat? Máte nějaké motivační "fígle"?

6 tipů jak se motivovat ke sportu patří do témat
 • Strach Džejna 27.11.2012 08:41:53

  Já jsem třeba začla cvičit, až když jsem objevila fitnesstv.cz - mým problémem nikdy nebylo se "donutit" ale spíš strach z toho že to budu cvičit špatně a že se mi ostatní budou smát.. takže jsem třeba nikdy nebyla ve fitku, že tam budu za blbce, že neumím na těch strojích cvičit.. stejně tak byl boj se dokopat jít na nějakou aerobikovou hodinu do nějakýho fitness centra.. to už jsem rači jen doma dělala sedy lehy.. než bych šla "mezi lidi"... takže s fitnesstv jsem naprosto spokojená, protože mám "svou" lektorku přímo doma v obýváku a nemusím se stydět že mě někdo pozoruje :))

 • fdsfs 21.02.2011 06:36:38

  omg lol ... no u vas bych chtel bydlet ... vsude papirky lol ... lidi, seberte se ... tohle vazne chcete?!

 • Motivace novina 20.12.2010 23:02:23

  Se cvičením je to špatné, jsem ráda, když si sednu ..

 • motivace Rajce+Jogurt 15.07.2009 09:23:20

  Díky za článek, přesně to je to co mi dělá problém. Můj tip je všude si pověsit papírky s tím, že musím cvičit a nemám na to zapomínat. Papírky jsou na dveřích, zrdcadle, v kuchyni v koupelně.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Sport a relaxace

 • Andule 27.07.2017 23:07 Cyklo diskuze

  Zkuste tenhle obchod tam cyklistické boty mají, zkuste se podívat na eshop bikegallery

 • Děkuji za tip, tak tu českou restauraci vyzkouším až tam budu .)

 • Hedvika 25.07.2017 21:07 Cyklo diskuze

  Kde koupit kvalitní cyklistické boty?

 • Věrka 25.07.2017 21:07 Namožené svaly-mazání

  Tak já mám u cvičení saunu i vířívku v ceně. Pokud tedy chodíš čaatěji do sauny, tak bych…

 • Jirka 24.07.2017 11:07 Namožené svaly-mazání

  Ahoj, jo klasická sauna a celkově prohřátí svalů je na záda a obvzlášť po cvičení skělá. ... Já…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku