Vhodné a nevhodné pomůcky pro děti na plavání

Léto je v plném proudu a s tímto ročním obdobím souvisí i napouštění bazénů doma na zahradě a také návštěvy koupališť, aquaparků, rybníků a dalších přírodních vodních ploch, abychom zchladili svá sluncem rozpálená těla. Koupání se a plavání je u nás velice oblíbené a odmalička to učíme i naše děti. Jaké pomůcky pro výuku plavání zvolit?

Plavání dětí - pozor na nebezpečí!

V České republice každoročně utonou více než dvě stovky lidí. Je to alarmující číslo, i když jsou v něm zahrnuta utonutí i dospělých, kteří byli pod vlivem alkoholu, nebo kterým selhalo srdce během plavání, často se jedná také o přeceňování vlastních sil. To ovšem nic nemění na faktu, že děti odmalička učíme plavat, což je chvályhodné hned z několika důvodů - jednak pro jejich další fyzický vývoj, ale také pro jejich vlastní bezpečnost.

Pády do bazénu

S nárůstem počtu bazénů doma na zahradě rapidně narostl také počet utonulých dětí. Je snadné, aby dítě při hře zakoplo či zavrávoralo a spadlo do bazénu. Než si toho někdo z dospělých všimne, může být pozdě. Existují sice bazénové alarmy, které detekují a vyhlašují poplach při pádu do bazénu, ale logicky je zapínáme pouze tehdy, když se v bazénu nikdo nekoupe, tudíž při dovádění dětí ve vodě je nutno pouze zvýšit dohled nad bezpečností našich nejmenších a neoddávat se jen vlastnímu slunění nebo knížce.

Učte děti plavat - ale s čím?

Už i vzhledem k výše uvedenému riziku je třeba učit děti co nejdříve plavat. Existuje spousta pomůcek, které by měly zajišťovat bezpečnost dítěte ve vodě a také napomáhat při učení, jak se udržet ve vodě bez klesání ke dnu. Ne všechny jsou však účinné a bezpečné.

Ochranné vesty

Tato pomůcka není určena pro výuku plavání, ale spíše jako záchranný prostředek. Plave se s ní nejlépe v poloze na zádech. Výhodou je, že dítě se s ní nepotopí, ale plavat se nenaučí.

Nafukovací kruhy

Ani s touto pomůckou se dítě příliš plavat nenaučí, protože kruh nadnáší a nemotivuje k činnosti nohou. Je určen spíše k herním aktivitám ve vodě. Ale pozor, kruh používáme ke hře vždy pod dohledem. Při nevhodné velikosti kruhu z něj mohou děti lehce vyklouznout.

Křidélka

Určitě lepší pomůcka pro výuku plavání než kruh, ale ani tato není stoprocentní. Křidélka (rukávky) opět nadlehčují pouze horní polovinu těla, zatěžují dítěti ramínka a nedovolují potřebnému pohybu rukou.

Plavecké pásy, plováky, destičky, vodní nudle (žížaly), nadlehčovací kroužky

Toto moderní vybavení pro výuku malých plavců splňuje podmínky, díky kterým se dítě snadno naučí pohybovat ve vodě. Věnujte pozornost při nákupu, zda výrobce splňuje certifikaci pro prodej v ČR, a nakupte svému dítěti právě tyto plavecké pomůcky. A potom se dítěti řádně věnujte a učte ho, případně ho zapište do plavecké školy.

Nezapomínejte, že dítě ve vodě vždy potřebuje stoprocentní dozor. Stačí chvilka nepozornosti a neštěstí je na světě.

Použitý zdroj: www.120na80.cz

Foto: Pixabay.com

Vhodné a nevhodné pomůcky pro děti na plavání patří do témat
 • jatojato 10.08.2016 17:57:57

  Trochu matouci.
  Jako byvaly trener plavani vim. Jedina pomucka ktera muze udelat opravdu dobrou sluzbu je plavaci deska. Plavci ji pouzivaji cely sportovni zivot. U deti je navic nutny stoprocentni dozor. Pomucky typu kruhu, vesty i kridelek zpusubi, ze dite se nauci plavat mnohem pozdeji, casto i o nekolik let. Krome toho, ze dite ziska strach z pohybu v hluboke vode bez techto pomucek, ziska i pohybove zlozvyky, ktere brani tomu, aby bylo schopne plavani. Ovsem loby vyrobcu jsou silnejsi, nez rozumove schopnosti rodicu a sve sehrava lidska pohodlnost. Navlecu decko do rukavku a uz se nestaram.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Sport a relaxace

 • Na nákup oblečení doporučuju zajet do freeportu. Na značkové oblečení jsou tam až 70% slevy

 • Nikol 27.04.2017 23:04 Cyklo diskuze

  doporučila by si mi nějaký dobrý elektrokolo, který nestojí palbu?

 • Nikol 27.04.2017 23:04 Cyklo diskuze

  elektrokolo jsem ještě nikdy nezkoušela, ale asi si ho teď na léto pořídím

 • Tamara 27.04.2017 17:04 Cyklo diskuze

  Z obchodu Bikegallery.cz mám doma kolo a zkušenost výborná. Poradili mi se vším co jsem…

 • Lucka90 26.04.2017 23:04 Cyklo diskuze

  v cyklospecialitách mi poradili, že je lepší jít do ekola než klasických, tak jsem na ně dala a…

Píšeme jinde
 • Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Živáňská pečeně je pokrm slovenské kuchyně, který má spoustu variant. Klasická příprava spočívá v kombinaci vepřového, jehněčího a hovězího masa, které se napíchá na jehlu a pomalu rožní. Ne každý si může tuto přípravu dovolit, proto si dnes připravíme levnější živáňskou pečeni v troubě.

 • Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Vyzkoušejte tip na rychlý oběd či večeři. Špagetový koláč s balkánským sýrem, špenátovými lístky a čerstvými bylinkami dobře chutná, zasytí a není náročný na suroviny.Zdravě.cz na Facebooku