zdroj: pixabay.com
Sport a relaxace

Vhodné a nevhodné pomůcky pro děti na plavání

Jitka Suchánková
09.08.2016

Léto je v plném proudu a s tímto ročním obdobím souvisí i napouštění bazénů doma na zahradě a také návštěvy koupališť, aquaparků, rybníků a dalších přírodních vodních ploch, abychom zchladili svá sluncem rozpálená těla. Koupání se a plavání je u nás velice oblíbené a odmalička to učíme i naše děti. Jaké pomůcky pro výuku plavání zvolit?

Plavání dětí - pozor na nebezpečí!

V České republice každoročně utonou více než dvě stovky lidí. Je to alarmující číslo, i když jsou v něm zahrnuta utonutí i dospělých, kteří byli pod vlivem alkoholu, nebo kterým selhalo srdce během plavání, často se jedná také o přeceňování vlastních sil. To ovšem nic nemění na faktu, že děti odmalička učíme plavat, což je chvályhodné hned z několika důvodů - jednak pro jejich další fyzický vývoj, ale také pro jejich vlastní bezpečnost.

Pády do bazénu

S nárůstem počtu bazénů doma na zahradě rapidně narostl také počet utonulých dětí. Je snadné, aby dítě při hře zakoplo či zavrávoralo a spadlo do bazénu. Než si toho někdo z dospělých všimne, může být pozdě. Existují sice bazénové alarmy, které detekují a vyhlašují poplach při pádu do bazénu, ale logicky je zapínáme pouze tehdy, když se v bazénu nikdo nekoupe, tudíž při dovádění dětí ve vodě je nutno pouze zvýšit dohled nad bezpečností našich nejmenších a neoddávat se jen vlastnímu slunění nebo knížce.

Učte děti plavat - ale s čím?

Už i vzhledem k výše uvedenému riziku je třeba učit děti co nejdříve plavat. Existuje spousta pomůcek, které by měly zajišťovat bezpečnost dítěte ve vodě a také napomáhat při učení, jak se udržet ve vodě bez klesání ke dnu. Ne všechny jsou však účinné a bezpečné.

Ochranné vesty

Tato pomůcka není určena pro výuku plavání, ale spíše jako záchranný prostředek. Plave se s ní nejlépe v poloze na zádech. Výhodou je, že dítě se s ní nepotopí, ale plavat se nenaučí.

Nafukovací kruhy

Ani s touto pomůckou se dítě příliš plavat nenaučí, protože kruh nadnáší a nemotivuje k činnosti nohou. Je určen spíše k herním aktivitám ve vodě. Ale pozor, kruh používáme ke hře vždy pod dohledem. Při nevhodné velikosti kruhu z něj mohou děti lehce vyklouznout.

Křidélka

Určitě lepší pomůcka pro výuku plavání než kruh, ale ani tato není stoprocentní. Křidélka (rukávky) opět nadlehčují pouze horní polovinu těla, zatěžují dítěti ramínka a nedovolují potřebnému pohybu rukou.

Plavecké pásy, plováky, destičky, vodní nudle (žížaly), nadlehčovací kroužky

Toto moderní vybavení pro výuku malých plavců splňuje podmínky, díky kterým se dítě snadno naučí pohybovat ve vodě. Věnujte pozornost při nákupu, zda výrobce splňuje certifikaci pro prodej v ČR, a nakupte svému dítěti právě tyto plavecké pomůcky. A potom se dítěti řádně věnujte a učte ho, případně ho zapište do plavecké školy.

Nezapomínejte, že dítě ve vodě vždy potřebuje stoprocentní dozor. Stačí chvilka nepozornosti a neštěstí je na světě.

Použitý zdroj: www.120na80.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Cestovní nevolnost u různých způsobů přepravy
Šalvěj luční, lékařská a divotvorná - znáte rozdíl?

Další články

Odřeniny a strupy - jak bezpečně urychlit jejich hojení?
Nemoci a léčba

Odřeniny a strupy - jak bezpečně urychlit jejich hojení?

29.07.2016

Léto je doba her, sportování a dalších venkovních aktivit. Vy a především vaše dítě tak určitě občas přijdete k nějaké bolavé odřenině, kterou je třeba ošetřit. Hojení a regenerace ...