Vraťte se do dětských let a připomeňte si skok přes švihadlo

Klasické skákání přes švihadlo si zřejmě všichni pamatujeme. Rope skipping, při němž je základním právě využití švihadla, však bere tuto „hru“ vážněji a kromě zábavy přináší též mnoho pozitivních účinků na naše zdraví.

Jedná se o sportovní aktivitu, která se řadí mezi high-impactová cvičení. Dochází tedy k vysokým nárokům na zátěž kloubního aparátu. Rope skipping vznikal v průběhu 60. let v USA. V podstatě se jedná o využití švihadla, přičemž jsou zde zapojeny nejrůznější způsoby skákání. Dnes se již jedná o soutěžní sport, kdy se skáčou mistrovství Evropy i světa. Nejbližší velká akce tohoto sportu u nás v České republice je již naplánována na únor roku 2010. To zde má proběhnout nultý zahajovací ročník Speed rope skipping družstev a rope skipping exhibition.

Z již řečených nároků této aktivity je zřejmé, že není určena všem, ale hodí se spíše pro lidi, kteří jistou fyzičku mají a jsou na pohyb navyklí. Rope skipping nezkoušejte v případě, že máte jakékoliv problémy s klouby, trpíte nadváhou (akorát by opět došlo k přetěžování kloubního aparátu) nebo máte onemocnění srdce či cév.

Jaký je jeho přínos?

 • zlepšení fyzické kondice
 • protažení celého těla
 • odbourání stresu
 • zbavení se přebytečných kilogramů
 • posílení svalstva
 • podpora koordinace
 • posílení citu pro rytmus, týmové spolupráce
 • zapojení vlastního tvůrčího přístupu
 • jedná se o zábavu, dochází při ní tedy k příjemnému unavení a má blahodárný vliv na psychickou pohodu člověka

Co potřebujete pro začátek?

Na rope skipping je samozřejmě nejdůležitější vlastnit dobré švihadlo - zejména jde o jeho správnou délku. Tu můžete vyzkoušet tak, že si stoupnete na střed švihadla a jeho konce natáhnete kolmo nahoru. Měla by dosahovat do podpaží. Skákat můžete prakticky kdekoli, ale vzhledem k většímu zatížení kloubů se nedoporučuje tvrdý podklad (beton, asfalt). Vhodnější jsou typy podlah, které tlumí nárazy (parkety).

Při tomto sportu máte možnost vybrat si z jeho více forem. Pokud si chcete skákat zcela dle svého uvážení a dle svých schopností, můžete vyzkoušet Single rope, kdy můžete trénovat samostatně. Další možnou formou je Wheel formation, kdy skákání probíhá ve dvou. Třetí možností je tzv. Double Dutch, ke kterému musíte být nejméně tři. Dvě osoby drží dvě dlouhá švihadla a třetí přes ně skáče. Zde je důležitá souhra týmu, koordinace a nalezení společného rytmu. Dále jsou také známy formy long rope, two in the loop, the traveller atd. Všechny aktivity je možné provádět při hudbě.

Pokud se pro rope skipping rozhodnete, na jeho lekci si vezměte švihadlo, pohodlnou obuv a oblečení dobře sající pot. Zároveň neopomeňte přibalit si dostatek tekutin. Jako u každého sportu se před začátkem zahřejte a protáhněte, tělo by mělo připraveno na následný výkon.

Vzpomínáte rádi na doby dětského skákání přes švihadlo? Lákalo by vás si je připomenout či jste již rope skipping vyzkoušeli?

Vraťte se do dětských let a připomeňte si skok přes švihadlo patří do témat
 • ... Benito 06.02.2010 14:28:18

  Detskych let?Skakanie cez svihadlo je dobry trening pre sebazdokonalovanie!

 • rope skipping původní zdroj článku Jana 02.01.2010 15:52:56

  Dobrý den, mám rádost, že máte zájem o informace týkající se rope skippingu. Ovšem v uvedeném článku chybí citace původního zdroje. Autoři článků si své články poznají, proto žádám o uvedení zdroje, který naleznete na:http://www.ropeskipping.dne s.info/?lang=cj&ids=1070&a mp;akce=3
  Děkuji
  S přáním všeho dobrého a s pozdravem Jana Černá - Beránková -. Garant projektu rope skippingu v ČR

 • švihadlo Jarmila 24.08.2009 10:17:07

  Jako dítě jsem skákání přes švihadlo zbožňovala, postupem času švihadlo tak nějak upadalo do zapomnění, ale po přečtení tohoto článku se k němu snad zase vrátím. Děkuju, úplně jsem zapomněla, jak je švihadlo fajn!

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Sport a relaxace

Píšeme jinde
 • Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Živáňská pečeně je pokrm slovenské kuchyně, který má spoustu variant. Klasická příprava spočívá v kombinaci vepřového, jehněčího a hovězího masa, které se napíchá na jehlu a pomalu rožní. Ne každý si může tuto přípravu dovolit, proto si dnes připravíme levnější živáňskou pečeni v troubě.

 • Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Vyzkoušejte tip na rychlý oběd či večeři. Špagetový koláč s balkánským sýrem, špenátovými lístky a čerstvými bylinkami dobře chutná, zasytí a není náročný na suroviny.Zdravě.cz na Facebooku